Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Çin: Yazı dizisi – 1. bölüm

7 NOLU RESİM

İstanbul’dan Shanghai’ya yapacağımız 10 saatlik uçak yolculuğu için Türk Hava Yolları‘nı tercih ettik. Ortalama gidiş-dönüş kişi başı 2000 TL civarında tutuyor uçak bileti. Dilerseniz Air China’dan da alabilirsiniz fakat zaten THY ile ortak uçuş yaptıkları için fiyatlarda pek farklılık olmuyor. 10 saatlik konforlu bir uçuştan sonra Shanghai Pudong Havaalanına indik. Havaalanında sizi (Eğer bizim gibi Ağustos ayında gidiyorsanız) boğuk ve bol Çin kokulu bir hava bekliyor :) (Çin kokusu diyorum artık fakat bildiğiniz soya kokusu bu. Yedikleri her şeye soya sosu yada soya koydukları için hazır olun sadece havaalanı değil bütün ülke kokuyor :) 3. günden sonra alışıp kokuyu almamaya başlıyorsunuz merak etmeyin.)

Konaklama için Shanghai’da da Pekin’de de ortalama bir konfora sahip olan Ibis Otel‘i tercih ettik.  Ibis Otel Shanghai’da hem varoşların hem de üst tabakanın yerleşim yeri olan Yu Garden’de bulunuyor. Otelin gecelik konaklama ücreti 40$ ile 60$ arasında değişiyor. Avrupa otel zincirlerinde değil Çin merkezli bir otelde konaklamak isterseniz tabiki daha ucuza gelecektir fakat Çince bilmiyorsanız kesinlikle anlaşamazsınız, çünkü çalışanların çoğu tek kelime bile ingilizce bilmiyor.

5 NOLU RESİMOtelimizi bulduk, dinlendik ve en önemli sorun, karnımız acıktı… Açıkçası Türkiye’de de çin yemeği yemeyen bir çift olarak çin mutfağına oldukça soğuktuk. Çin mutfağını çok severim sürekli Sushico‘dan yerim diyenlerdenseniz de fazla ümitlenmeyin çünkü burada yediklerinizle orada yiyecek olduklarınız birbirinden çok farklı. Sonuçta burada yediğiniz uzak doğu yemekleri Türk damak tadına uygun hale getirilmiş haldeler. Aç kalmamak için en kolay ve uygun  çözüm tahmin edebileceğiniz gibi Mc Donalds. Eğer bu tür şeyleri önemseyen biriyseniz menüleri dikkatli inceleyin çünkü %90’ını domuz etinden oluşuyor. Bizim bulabildiğimiz cheeseburger başta olmak üzere 2 menü vardı domuz eti olmayan. Fakat ne kadar süre hamburger yiyerek yaşayabilirsiniz bilmiyorum bu nedenle size Shanghai’deki Türk restaurantlarından da bahsedeyim :)

Bu arada söylemem gerekir ki, yolda gördüğünüz birine söyleyip adres sormak falan isterseniz eğer ki, bazen telefonların harita uygulamaları sapıtabiliyor ve çevrenizdekilere  sormak zorunda kalıyorsanız sizi anlamayacaklardır. Mc Donalds çinde (söylendiği gibi yazıyorum) Mahdana olarak telafuz ediliyor :)

Shanghai’de gittiğimiz 2 ayrı restaurant daha vardı fakat size kesinlikle tavsiye etmek istediğim Kervantürk restaurant. Türkiyeyi aratmayacak lezzetteki yemekleriyle yine gitsek yine orada yemeyi tercih ederdik. Çalışanlardan bazıları ve aşçıları Türk. Restauranta biz Türkler kadar Çinlilerin de ilgisi büyük. Biz gittiğimiz akşam Çinli bir arkadaş grubu Türk yemekleri ve pastalarıyla doğumgünü kutluyorlardı. Restaurant People Square olarak anılan İstanbul’un Nişantaşı semtine çok benzeyen bir semtte. Eğer konakladığınız otele uzak kalıyorsa bizimki gibi, korkmadan taksiye binebilirsiniz. Çünkü taksiler çok ucuz ve çok uzun mesafede çok küçük rakamlar atıyor. 20 dakikalık bir yolculuğun bedeli 4 TL gibi bir ücrete denk gelmişti. Yemeğimizi de yedik biraz gezelim derseniz, Shanghai’da gezebileceğiniz çok fazla tapınak, park ve bahçe var. Hiçbiri tarihi yerler olmamasına rağmen görselliği sizi kendisine hayran bırakıyor.

Shanghai’dan kısaca bahsettik, faydalı olacağını umuyorum. En kısa sürede Çin hakkındaki genel bilgilere Pekin ile devam edeceğim…

ESRA ERSAL

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

Comments (3)

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...