Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Zakopane (Polonya): Haftasonuna sığdırılmış macera

Polonya‘nın Zakopane şehrinde her yıl düzenlenen Uluslararası Folklor Festivali olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yıl 43.‘sü düzenlenen organizasyon 23-31 Ağustos tarihleri arasında izleyicileri ile buluştu, ben de 25. Ağustos günü oradaydım. Ülkemizi büyük bir coşku ve emekle temsil eden Kocaeli Armelit Dans Ekibi ile beraber ilk günün heyecanını yaşama fırsatı buldum.

Yolculuğuma cuma günü bir Polon firmayla çıktım. Eğer bir gün yolunuz Viyana’ya düşer de hadi bir de Polonya‘ ya gidelim derseniz www.beklebizi.com aracılığıyla bana ulaşabilir ve tüm detaylı bilgileri benden alabilirsiniz. Diğer tüm firmalardan cok daha uygun fiyatları olan bu küçük işletme aynı zamanda sunduğu hizmetle de saşırtıyor.  Sizi adresinizden alıp gideceğiniz adrese teslim ediyor ve çok da hızlı. Gece saat 1 sularında otelime vardım.  http://www.orla.com.pl/

Biliyoruz ki çok da uzun sayılmayacak bir süre önce, sözde insanlık tarihi dedigimiz ama bir mecazdan ibaret olan bu tabirin yüz karası olan soykırımlardan dolayı Polonya henüz yeni yeni toparlanıyor. Bu yüzden özellikle Krakow ya da Varşova‘ya gitmiyorsanız beklentilerinizi biraz düşürmeyi göze almalısınız. Bu ülke söz konusuysa odanızın kişisel tuvalet ve banyosu olup olmadığına dikkat edin derim. Kaldığım otelden son derece memnundum; son derece temiz olan otel tüm kisişel imkanları da sağlıyordu. Herşeyden öte uyandığınızda fazla temiz havadan ciğerlerinizin yandığını hissetmek harika bir duyguydu.

 

Sabah güzelce kahvaltı, duş faslından sonra düştüm yollara. İlk hedefim şehir merkezine gitmek,  etrafı biraz kolaçan etmek ve sonra da Armelit Grubu’nu kaldığı otelde ziyaret etmekti.  Yılın bu zamanlarında havalardan dolayı aslında pek de turist gelmediğini ama festivalden dolayı civar ülkelerden bir akın oldugunu ögrendiğim çarşısı bir hayli kalabalıktı Zakopane’nin.

 

Gittiğinizde eğer siz de benim gibi dondurma canavarıysanız gördüklerinize ve hatta bir de kendinizi tutamayıp ben gibi oburluk ederseniz  yediklerinize doyamayacaksınız! Kremalı dondurmaları sevenler icin krem karamel ve cookies çeşitleri harikaydı. Benden taraf olan meyve sevenlerine ise sadece çileğin sınıfta kaldığını ama özellikle yeşil elmanın ve böğürtlenin sınıf atladığını içtenlikle söyleyebilirim. Ağzınıza bir bir gelen meyve parçaları da cabası! Ne çok tatlı ne çok ekşi J  Yeni bir şey denemek isteyenlereyse  Waffel hamuru üzerine krema ve çeşitli meyveler ya da çikolata soslarıyla harika bir tat daha sunuyor Zakopane.

 

Maalesef bana çok tatlı geldiği için hepsini  bitiremedim;  meyveleriyle yetindim  ancak içtenlikle bu tatlıyı tavsiye ederim!

Ayrıca Krupowski Caddesi‘nde birbirinden güzel yöresel tatları ve özellikle de birbirinden farklı soslarla adeta yeniden keşfedilmiş Spareribs’i denemeden dönmeyin !

Zakopane’de yapabileceğiniz birkaç kış sporu var:

–          Kayak

–          Özellikle kış aylarında önerdikleri dağ tırmanışları vb.

Eğer tarihsel yerler ve müzeleri gezip görmek isterseniz de hemen hepsi bir yerde toplanmış şekilde sizi bekliyor. Bu mekanları kolayca Krupowski Caddesi‘ne giderken yol üzerinde bulabilir;  çoğunu ücretsiz  bazılarını da çok makul fiyatlara gezebilirsiniz!

Kayak tutkunlarına ise ayrıca tavsiyemdir ki, kışın mutlaka imkanınız varsa burayı ziyaret etmeye çalışın.

Son olarak unutmadan eklemek istediğim bir sey daha var; bilenlerimiz duyanlarımız vardır ki Polonya özellikle Krakow gece hayatıyla da ünlü bir yerdir. Eğer dans etmeyi ve bira içmeyi sevenlerdenseniz bir gece uykusuz kalıp  Krupowski  ve Kosciuszki caddelerindeki tüm barları gezebilirsiniz. Bizler bana yolda gelirken önerilen bir yere gittik ilginç bir yerdi. Birası ve insanları gece boyunca güzeldi;  fakat müzikleri gece 2‘ den sonra güzelleşti

Yazımın sonuna geldiğimde anladım ki gezmek için ayırabildiğim günümü nerde ne yenir nerde ne vara harcamisim; fakat yine de içtenlikle söylüyorum ki eşsiz ve huzur vericiydi.

Teklifim her zaman geçerli sevgili arkadaşlar eğer bir gün yolunuz düşerse adresim:

Sevgilerimle

Buğra Nur Özkaya

Leave a Comment

Comments (2)

  1. Merhaba Leszek,
    duzeltmeniz icin tesekkur ederim. Yazimi yazarken ozellikle yer isimlerinde hata yapmamak icin gezerken kullandigim harita ve brosurlerden yararlanmistim; fakat yeterli olamamis saniyorum. Bizi takip ettiginiz icin tesekkur ederiz.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...