Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Serindere Kanyonu: Bob Ross Abimiz haklıymış

 bora-700x400Neşeli Ağaçlar Olabilir – #serinderekanyonu #inonuyaylasi

TRT’de tuvalin üzerine sürekli neşeli ağaçlar çizdiğini iddia eden Bob Ross abimiz haklıymış. Daha önce – ulan neşeli ağaç mı olur? sorusunu bu haftasonundan sonra, artık düşünmemeye karar verdim. Zira, neşeli ağaçlar olabilir düşüncesindeyim. Nasıl mı? Anlatayım.

Bu haftasonu klişe bir cümle olacak ama, gerçekten İstanbul’dan uzaklaşıp, kendimizi doğaya atıverdik. İlk durağımız Serindere Kanyonu’nda yürüyüş, ikinci durağımız ise inönü yaylasında 1 gecelik konaklama idi. Gittiğimiz yerlerin 2 büyük özelliği vardı bence. Birincisi, henüz civar illerdeki insanlar tarafından çok fazla keşfedilmemiş olması; İkincisi, iki yerin de çok fazla keşfedilmemiş olmasından ötürü doğal güzelliğini hala bozulmamış bir şekilde koruması. Üstelik bu iki özelliğini kaybetmemiş yerlere İstanbul’dan ulaşım arabayla sadece 2.30 saat sürüyor.

serindere_kanyonu_beklebizi

Serindere Kanyonu’nda Yürüyüş

Kocaeli’nde bulunan Serindere Kanyonu merkezden 18 kilometre uzakta bulunuyor. Arabayla giderken, Tepecik köyüne geldiğinizde köylülere sorduğunuzda size hemen Kanyon’a gidiş yolunu tarif edeceklerdir. Kanyon’a ulaştığınızda ise, yürüyüş başlangıç noktasında bir – iki  doğa yürüyüşü yapmaya gelen gruplara rastalayabilirsiniz, zira kanyon yürüyüşü turlara dönüştürülmüş bile. Bizim Serindere Kanyon’undaki yürüyüş hedefimiz kanyonun sonuna kadar yürüyüp, inönü yaylası tarafından çıkmaktı. Fakat, yolda rastladığımız deneyimli bir dağcı rotamızın hem uzun süreceğini, varışımızın gece 11’i bulabileceğini, hem de havanın bozduğunu, yağmur yağma riskinin olduğunu söyleyerek bizi rotamızdan vazgeçirdi. Biz de geri dönüp, inönü yaylasında konaklamak üzere yola koyulduk. Eğer, sizin de serindere kanyonundan yürüyerek, inönü yaylasına varmak gibi bir rotanız olursa, bu rotanın iyi bir dağcılık bilgisi gerektirdiğini göz önünde bulundurmanız gerekli.

İnönü Yaylası’nda Konaklama

inonu_yaylasi_beklebiziKanyon’dan Tepecik köyüne geri dönüp, tabelaları takip ederek 30 dakika süren bir araba yolculuğundan sonra İnönü Yaylası’na varabildik. Yalnız bu noktada bir öneri: eğer inönü yaylasına araba ile çıkmak istiyorsanız, yerden yüksek bir araba tercih etmelisiniz, zira yollar alçak mesafeli arabalara uygun değil. Devam edelim. İnönü yaylası’na vardıktan sonra ilk işimiz ateş yakmak oldu, yaylaya hele Eylül’de gitmeye karar verdiyseniz havanın soğukluğunu dikkate alarak yanınıza kalın giysiler ve mutlaka gece rahat uyuyabilmek için tulum almanız elzemle önerilir, yaylanın özellikle gece soğuğu dayanılabilecek düzeyde değil. Bu iki önemli öneriyi dikkate aldıktan sonra, sıra yaylanın tadını çıkarmaya geliyor ki burası en zevkli kısmı. Yaylada daha ne mi var? İnanılmaz temiz bir hava, çok lezzetli doğal yayla suyu hem de bedava J, gece hele hiç bulut yoksa etkileyici bir yıldız cümbüşü ve müthiş birbirinden neşeli ağaçlar.

inonu_beklebiziÇok sayıda insanın keşfetmediği yerlerde ağaçlar daha neşeli, ufak tefek keyiflerini kaçıran çöpler var diplerinde, ama görece diğer ağaçlara göre daha neşeliler diyebilirim. Bu yazıyı okuduktan sonra, neşeli ağaçların daha fazla keyfini kaçırmak üzere inönü yaylasına gideceksen, bu konuda kendine güvenmiyorsan gitme, şu ana kadar bu yazıda okuduğun tüm şeyleri de unut.

Bob Ross’a da selam olsun.

 

 

Bora Caldu

boracaldu@gmail.com

 

Leave a Comment

Comments (1)

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...