Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Priene: Antik Ege’ye yolculuk – 2. bölüm

Priene de Milet ile aynı döneme ait antik kentlerden biri. Bir çoğumuzun bilmediği hatta ismini bile duymadığı bir yer.  Ancak sahip olduğu önem dolayısıyla bence Ege’ye yolu düşen gezginlerin ziyaret etmesi gereken bir mekan.

 

İnanılmaz bir manzaraya sahip Priene, Söke Ovası’na tamamen hakim olan bir konumda  bulunuyor. Bundan yaklaşık 2000 sene önce Söke Ovası’nın tamamıyla deniz olduğu  düşünülürse kendi zamanında Priene’nin deniz kıyısında olduğunu söyleyebilirim.

 

Söke yolu üzerinde bulunan kenti ziyaret etmek isteyenlerin Bodrum’dan veya Kuşadası’ndan otobüslerle sağlanan günübirlik turlarla şehre ulaşmaları mümkün.  Tabi bu turlar genellikle birkaç tarihi  turistik yeri kapsadığından ziyaretçiler aynı gün içinde sadece Priene’yi değil Efes, Milet gibi aynı bölgede bulunan aynı döneme ait diğer tarihi kentleri de gezmeleri mümkün.

Ziyaretçileri Priene’ye geldikten sonra bekleyen sürpriz ise Ege’nin yakıcı güneşi altında yürümek zorunda oldukları “hafif” dik olan şehrin yokuşlu yolları J Ama kafanızı çevirip manzarayı gördüğünüz anda buna değdiğini fark edeceksiniz.

Priene’yle ilgili olan üzücü nokta ise şehirdeki kazı çalışmalarını İngiliz ve Alman’ların yürütüyor olması. Bununla kalmıyor üstelik kazı yapan yabancı ekipler aynı zamanda buldukları eserlerin bir kısmını da kendi ülkelerine götürüyorlar. Bu durum bizim kendi coğrafyamızdaki tarihe nasıl da kayıtsız kalabildiğimizin bir göstergesi.

 

Kenti gezdikten sonra soluklanmak için kentin girişine yakın yerde konumlanmış olan köy kahvesinde, yeşilliklerin arasında soluklanabilirsiniz. Köylüler oldukça sevecen ve cana yakın bir şekilde sizi misafir edeceklerdir. Üstelik çevre hakkında merak ettiğiniz sorular seve seve cevaplıyorlar. Hediyelik bir şeyler almak isterseniz hemen kahvenin hemen karşısındaki dükkana uğrayabilirsiniz. Dükkanda , dükkan sahibinin kendi el emeğinin ürünü olan taştan yapılma bir çok hediyeliğe göz atabilirsiniz.

 

Ecem Emre

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...