Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Lüksemburg: Asil bir şehirde ufak gezinti

Bir şehir düşünün ki tüm asaletiyle sizi içine çeksin. Kibar insanlar, medeni sokaklar, çok güzel bir doğa, tarihle modernin birleştiği bir mimari … İşte bahsettiğim ülke Lüksemburg aynı zamanda ülke ile aynı adı taşıyan başkenti… Lüksemburg tam karma bir ülke. Fransızca, Almanca ve İngilizce’nin konuşulduğu ve aynı zamanda bunların bir karışımından oluşan Lüksemburgça isimli dile de sahip olan bir yer. Avrupa ülkelerini gezdiyseniz bir çoğunun birbirine benzediği hissiyatına elbette kapılmışsınızdır. Burada da bu his peşinizi tabi ki bırakmıyor. Ama ben Lüksemburg’ta ayrı bir asalet havasını kokladım sanki. Yine de Fransa ve Almanya arasında sıkışmış bu küçük ülkeyi görün derim.

LüksemburgLüksemburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne yenir ?
Mutfak ve kültür olarak komşusu olan Fransa ve Almanya’dan elbette farklı değil. O yüzden farklı bir yemek ya da mutfak arayışına girmek çok ilginç sonuçlar doğurmayacaktır. Şahsen ben de gittiğimde farklı bir lezzet denemedim. Waffle ve krep yemekle idare ettim.

 

Lüksemburg

Nereler gezilir ?
Bu küçük şehirde ana caddeyi gezin, tarihi binaların güzelliğinin tadını çıkarın, güleryüzlü insanlarla karşılaşın. Ana caddenin yani çarşı olarak adlandırabileceğim merkezin hemen yakınında vadi gibi bir yer var. Vadi dediysem insanın gözünde farklı bir şey canlanabilir diye düşünerekten fotoğraflarımda buranın nasıl bir yer olduğunu görebilirsiniz diye belirtmek istiyorum:)Üzerinden tarihi ve görkemli bir köprünün geçtiği, aşağı baktığınızda yemyeşilin içinde kaybolabileceğiniz bir vadi düşünün. Bu köprüyü mutlaka görün ve mümkünse üstünden yürüyün.

Çok güzel fotoğraf kareleri yakalayacağınıza eminim. Ayrıca bisiklet kiralayıp şehir içinde gezebilirsiniz.
Şehirde eminim ki çeşitli müzeler vs. de vardır ancak ben gitmediğim için bu konuda bilgi veremeyeceğim.

 

Kısa ve öz bir yazı oldu :)
İyi gezmeler !

İlkim Ecem EMRE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

Comments (2)

  1. Lüksemburg şehri coğrafi olarak diye Avrupa şehirlerinden biraz farklı. Yine ortasından nehir geçiyor ama ova gibi değil vadi gibi daha yokuşlu, yamaçlı bir şehir. Bir de, konumu dolayısıyla sürekli Avrupadaki büyük devletler arasında bir mücadele kaynağı olduğu için, şehir aslında koca bir kaleymiş. Sokakları gezerken aslında kalenin kalıntılarını geziyorsunuz.
    Enteresan, güzel bir şehir, asil görüntüsü biraz da kişi başına düşen milli gelirden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
    Yeni yılda da seyahatlerinin devamını dilerim.

    1. Evet katılıyorum; kişi başına düşen milli gelir yüksek olduğu için refah seviyesi de buna parelel olarak çok yüksek ve hissedilen asalet de bu yüzden kaynaklanıyor sanırım dediğin gibi Mustafa. Sana da yeni yılda bolca seyahat diliyorum:) Sevgiler !

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...