Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Maastricht: Üç meydanlı kent

Maastricht Maastricht Hollanda’nın en eski şehirlerinden biri. Limburg eyaletinin başkenti aynı zamanda… Maas nehri ile ikiye bölünmüş bu şehir. Biraz gezdikten sonra Avrupa’daki şehirler birbirine benzer denir ya , aynen öyle. Evler, sokaklar, şehrin ortasından geçip şehri ikiye bölen nehir… Eğer yakın bölgedeki başka şehirleri gezmişseniz özellikle Hollanda içinde gezdiyseniz mimari benzerlikler görebilirsiniz. Ancak çok büyük bir şehir olmamasına rağmen Maastricht’le ilgili değişik özelliklerden biri şehrin 3 tane meydanının olması… Sebebini bilmiyorum ama orada gezerken yerli birinin söylediği bir bilgiydi bu… Tahmin ediyorum ki bu eski kentin farklı zamanlarda farklı kısımları önemliymiş o yüzden olsa gerek… Hala 3 meydanı birden görmek mümkün.

Maastricht şehrin sokaklarını yürüyerek keşfederek çıkarabileceğiniz güzel bir şehir. Yürüyün ve taban teperek şehri altüst edin derim. Şehri gezmek için başka bir alternatif ise turistler için şehri gezen küçük tren-otobüs karışımı araçları kullanabilirsiniz.

Konaklamak içinse önerim şehrin çok uzağında olmayan ama merkezden biraz dışında konumlanmış yüzen evler… Konaklamak için bu seçenek değişik bir deneyim olabilir. Hollandalıların suların yükselmesine çözüm olarak kullandığı yüzen evler bildiğiniz ev gibi döşenmiş ama nehrin üzerine yerleştirilmiş hareket etmeyen bir tekne gibi yapılar aslında. İçinde birkaç odası, salonu, mutfağı, banyosu her şeyiyle kompakt bir ev sanki…

 

İlkim Ecem Emre

 

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

Comments (1)

  1. seyahat etmek müthiş bir haz, hele ki daha önce görmediğiniz bir yere gidiyorsanız. ancak uygun fiyata uçak bileti bulabilmek pek kolay değil. bu açıdan buypasa.com a bakmanızı öneririm mesela.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...