Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Gaziantep: Hanlar şehri

Herkes tarafından tatlı ve yemekleriyle meşhur sanılan şehir Gaziantep aynı zamanda da hanları ve çarşılarıyla da meşhurdur. Eski Antep’in ortasında yer alan birbiri ardına sıralanmış bir çok yapı mevcut. Kimisinde bakırcılar, kimisinde baharatçılar, kimisinde iplik ve kumaşcılar yer alır bu yapılarda. Osmanlı’dan bu yana süregelen bir geleneği yaşatmaya çalışır buradaki esnaf ve zanaatkarlar. Modern dünyanın otomasyonuna karşı el emeği ile bakırları kalaylarlar, enterileri örerler, kumaşları işlerler.

Sırt çantam omzumda, güneş tepemde, sürekli sokakları arşınlarken; makinem açık her an anı ölümsüzleştirme gayretindeydim. Hava sıcak, sokaklar karışık ve eski ve de tarih kokuyordu. Bir köşe başında durup soluklanıyorum, kolumdaki bandana ile alnımı kuruluyorum. Makinemi daha bir sıkı kavrıyorum, diyaframını ayarlıyorum, gözümü vizöre yasladım çoktan. Denklaşöre basmadan önce sessizliği ve durağanlığı bekliyorum. Antep sokaklarında elimde makine bir köşede durup günün bir anında ölümsüzlüğü yakalamaya çalışıyorum. Duvarlarından yaşanmışıklar akıyor hanların, insanların yüzleri de bir o kadar eski, derin çizikleri var yüzlerinde sanki yatağını bulmuş bir nehir misali derine derine oymuş tenlerini; o esmer ve soluk derilerini.  Soluklanmak istiyorum, şişemden bir yudum su alıyorum. Durma diyorum kendi kendime, daha görülecek sokak çok, yürüyorum. Yol kendini çizgiler gibi tepelerden aşağı salıyordu. Yürüyordum, dar sokaklara daldım, kapılarının açık olduğu, taş evlerin sağlı sollu yer aldığı sokaklara. Çocukların o  dar sokakta koşuştuğu sokaklar bunlar. Eski Antep şehri, keşke her şehrin böyle kalmasını dilediğim o doğal haline özenerek, düşünerek yürüdüm, yürüdüm…

* Zincirli Han – Millet Hanı –  Şire Hanı – Yüzükçü Hanı – Büdeyri Hanı – Zeytin Han – Hışva Han – Bakırcı Hanı

beklebizi.com

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

Comments (2)

  1. Bir doğu anadolu şehrini okur gibi okudum antebi. Memleketimin tarihi yönü var güzel. Ama yanında sanayileşmiş rahat güzel tarafı da var. Anlatımınızda Şırnak’ı gördüm Mardin’i gördüm. ne bileyim sosyal hayatı olmayan gelişmemiş bir doğu şehrini gördüm.ki her şehrimizin ayrı ayrı güzel tarihi özellikleri var doğrudur. Ama bu anlatılan Antep değildi sanki yeterince. Bu arada belirtmek isterim amacım eleştirerek yersiz sivrilik yapmak değil. Sadece dikkatimi çeken şeyi söylemek istedim. Bende bir antepli olarak dikkatimi bu çekti. Bu söylediğim kısım ayrı bir konu gerçi. Siz bu kısma vurgu yapmak istemişseniz eğer:) Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık:)

    1. Merhabalar,

      Yorumunuz için teşekkürler. Anlatımımızda konu olan Antep hanları olduğu için çevre ve insanlar bu konuya uygun düşmekteydi. Antep’in gelişmiş modern tarafları elbette var ancak ifade edilen yerler buraları değildir.

      beklebizi ekip

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...