Gezi Notları Türkiye Gezileri

Gezi Notları : #Mardin’in Kapısından Atlayamadım

Herkesin bildiği ve söylemekten keyif aldığı bir türküdür ‘Mardin kapısından atlayamadım’. Bilinenin aksine bu kapı Mardin’de olmayıp Diyarbakır surlarından eski mardin yoluna çıktığı için bu isimle anılan kapıdır. Çoğu insan bir reklam filminde Mardin’in dar sokaklarında  çocuklar ile Mehmet Günsur’un o akılda kalan diyalogundan hatırlamaktadır. Gel gelelim Mardin’e ve o dar sokaklarındaki yaşama, o çocuklara.

Pegasus’un 06:50’de Sabiha Gökçen Havalimanından kalkan uçağı ile yaklaşık bir saat kırkbeş dakikalık yolculuk sonrası Mardin Havalimanına iniyorsunuz. Uçağın kapısı açıldığında güneşli ama bunaltmayan bir hava karşılıyor. Havalimanı ihtiyacı karşılayacak modernlikte, kontuar veya otobüs gibi şeyler beklemeyin. Merdivenlerden inip çıkış kapısına doğru yürüyorsunuz. Araç kiralama yapacaksanız havalimanı içerisinde Avis ve Enterprise acentaları bulunmaktadır.

Mardin Havalimanı – beklebizi.com

Havalimanı eski Mardin’e 13 km uzaklıkta. Havalimanından çıkışta sağa dönüyorsunuz ve dümdüz yol sizi eski Mardin’e, o eski tarihi dağ eteği şehrine götüyor. Kızıltepe’den geçiyorsunuz, sol tarafınızda polis ve askeri noktalar, büyük betonlarla çevrelenmiş kale görünümlü devlet binaları ve bozkıra çalmış, kilden ve taştan yapılma köy evleri.

Eski Mardin dik bir dağın eteğine kurulmuş bir şehir, daracık ve birbirine paralel sokakları ile günümüze ulaşmış, Suriye Ovasına tepeden bakan bir konumda yer almakta. Tek yön akan bir cadde, solunda Mardin Kalesine doğru sıra sıra evler, sağında yamaçtan aşağı inen evler, insanlar dükkanlar ve sessiz sakin bir o kadar da düzenli, temiz, tertipli şehir.

Aracımı parkedip otele eşyalarımı bıraktım, fotoğraf makinemi alıp sokağa çıktım ve ilk aradan o dar ve bilinmeze giden sokaklarına giriş yaptım. 2 metre genişliğinde temiz sokaklar, taş yapılar, evlerin açık pencerelerinden veya avlularından gelen yöresel müzikler. Her köşeyi döndüğünde birbirine açılan sokaklar ve ilginç motifli duvarlar. Yürüdükçe yolun ya bir kiliseye ya da bir camiye çıktığı yerlerde yürüyorum. Bazı kapılar sonuna kadar açık, fotoğraf çektiğimi gören çıkıyor ve sohbet ediyor, bazıları evlerine davet ediyor, avlularını gösteriyor, yaptığı el işlerini sunuyor. Burası medeniyetlerin buluştuğu topraklar. Rumu, kürdü, arabı, türkü ve etnisiten uzak her dine mensup güzel insanların, kiliselerin camiye çevrilmediği, ibadethanelerin özgürce varlıklarını koruduğu memleket.

Mardin sarının toprak renginin hakim kıldığı bir kent, sokakları dar ama insanlarının yüreği bir o kadar geniş.

#Mardin – beklebizi.com

Gelişen şehirlerle beraber, eski Mardin ve yeni Mardin olmak üzere iki şehir oluşmuş durumda şuanda. Yeni Mardin, herhangi bir batı kentinden farksız, eski Mardin’de bir o kadar yalnız ve kaderine terk edilmiş.

Tavsiyeler;

 • Cercis Murat Konağı; Süryani mutfağını tadabileceğiniz, Basque Culinary World Prize ‘da finale kalan 10 şeften biri olan Ebru hanımın lezzetlerini bulabileceğiniz tarihi bir konak. Süryani şarabını, lezzetli salatalarına ve dobo dolmasını beğeneceksiniz.
 • Kebapçı Yusuf;  Fıstıklı kebap sevenler için güzel bir durak.

Gezilecek Yerler;

 • Mardin Ulu Camii

Artuklular Dönemi’ne ait, Mardin’in sembollerinden biri olan Mardin Ulu Cami 1176 yılında yapılmıştır. Artuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan taş yapıda geniş bir avlu bulunuyor ve avlunun içerisinde de havuzlar yer alıyor.

 • Deyrulzafaran Manastrı

Mardin ovasına hakim bir yerde kurulu Süryaniler için önemli ve kutsal dini merkez. 

 • Mardin Müzesi

Eski Mardin’de şehrin göbeğinde kuzey mezopotemya ve güneydoğu anadolu coğrafyasına ait kültürlerin sergilendiği mekan. 

 • Kasımiye Medresesi

Eski Mardin’den Kızıltepeye doğru giderken görebileceğiniz geniş avlulu iki katlı yapı. 

 • Şehidiye Medresesi

Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından 13. yüzyılda yaptırılmıştır.
Süslü taşlara ve farklı bir görsele sahip minaresiyle dikkat çekici bir yerdir.

 • Zinciriye Medresesi

Artuklu Sultanı, Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından 1385 yılından yaptırılan medrese Sultan İsa Medresesi olarak da bilinmektedir. Mardin’in tarihi ve mimari yapılarını yansıtan estetik detayları ile görenleri kendisine hayran bırakan bir yapıdır.

 • Kırklar Kilisesi

6. yüzyılda Mor Behnam ve kız Saro adına yapılan kilise. 

 • Dara Mezopotemya Harabeleri

Pers ve Babil kral mezarları, saray, kilise, çarşı ve su bendine dair kalıntılar bulunmaktadır. Nusaybin Mardin arasında yer almaktadır. 

 • Mor Gabriel Manastrı

Mardin Midyat İlçesi’ne 23 km uzaklıkta bulunan Manastır; meşe ağaçlarının çevrelediği yüksek bir tepede bulunmaktadır. 397 yılında inşa edilen manastır Mardin kesme taşlarından yapılmıştır. Bizans dönemi mozaikleri, kubbeleri, taş işlemeleri ve kapılarıyla göz dolduran yapının en güzel yerlerinden birisi Theodora Kubbesi’dir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Dikkat edilmesi gerekenler: 

 • Midyat’ı gezerken sizden sürekli bir şeyler isteyen çocuklardan uzak durmaya çalışın.
 • Midyat’tan Mardin’e geri dönerken Nusaybin yolunu takip edebilirsiniz. Yol bir hayli ıssız ve terrör zamanlarında tercih edilmemesi gerekir. 

 

Bir başka yerde karşılaşmak umuduyla…

beklebizi ekip

 

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...