Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Moda: Sakinleri ve yapıları

Eskiye ait dokuların, yapıların ve insanlarıyla İstanbul’un farklı bir yüzü, Moda. Sokaklarının dar, evlerinin yeşillikle iç içe olduğu, sokaklarında hala eskilerin izini taşıyan ender semtlerden biridir Moda. Kadıköy’ün keşmekeşinden sonra sessizliğin ve huzurun hakim olduğu bir çevreye girmenin mutluluğunu içinizde yaşayabilirsiniz.

Eski zamanlardan bu yana çok kültürlülüğün zenginliğine sahip olmuş, geçmişi olan bir yaşam merkezidir Kadıköy. Farklılıkları kültür havuzunda güzel bir tarif ile kıvam vermiş bu şehir de hala o zamanlardan günümüze ulaşan onlarca birbirinden kıymetli eser bulunmakta. Bunlardan biri Caferağa Hacı Şükrü  Sokakta yer alan Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi. Günümüzde bir çok yapının yapamadığı kalıcılığı bu eser inatla sürdürmektedir. Kilisenin tarihinden bahsedersek ; 1902 yılında Partrik III. Yovakim ve Kadıköy Metropoliti Yermenos zamanında mimari olarak yunan hacı planlı olarak yapılmıştır.

Adım başı bir tarih, adım başı bir şaheserin olduğu güzel semtte bir kaç sokak ötede yine bir kilise olan Eglise Notre-Damme ziyaretçilerine göz kırpmakta. Rivayet edilir ki, 1865 yılında Moda semtinde oturan italyan aile  Brentano’ nun katkılarıyla Episkopos tarafından kilise inşa edilmiştir. Bir diğer rivayet ise, 1850 yılında Kadıköy’e yerleşen latin kökenli katoliklerin girişimiyle ünlü italyan mimar Giovanni Barberini tarafından yapılır.

 

Öğlen saatinde bir şeyler yemek veya bir kahve içmek için mola vermek istediğinizde sizi bekleyen “Saklı Köşk” Moda caddesi üzerinde tarihi kilisenin hemen karşısında, onu ziyaret edecek misafirlerini beklemekte. Fiyatlarının pahalı olmadığı, butik tarzı bir yapısıyla ziyaretçilerini oldukça memnun yolcu etmektedir. Moda iskelesine doğru süzülürken yolum Dondurmacı Ali Usta’nın dükkanına düşüyor. Yaz, kış dondurma yemenin keyfini burada tadabilirsiniz. Akşam üstüne doğru güneş yavaştan şehri terkederken, eşsiz manzarısıyla çay içebileceğiniz Kafe Kemal’i  mutlaka ziyaret edin.

Birer biren geçilen sokaklar, birbiri ardına sıralanan eski yapılar ve Moda. Moda da zaman yaşayanlar için sessiz ve derinden akıp giderken biz ziyaretçiler için su gibi hızlı akıp giden bir saat misaliydi. O kadar çok şey varken daha görecek ben durup zaman kaybedemezdim, ama hava kararmıştı ve artık veda vaktiydi.

 

Caner Ulupınar

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...